Strona: Spotkanie otwarte z cyklu „Zmiana uczelni na lepsze" / Zespół ds. Równości Płci

Spotkanie otwarte z cyklu „Zmiana uczelni na lepsze"

2023-05-19
Agnieszka Zatyka-Szlachcic oraz Artur Lesner

W dniu 16 maja 2023 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się spotkanie otwarte z cyklu „Zmiana uczelni na lepsze”, którego gośćmi byli:

Agnieszka Zatyka-Szlachcic - Rzecznik Praw Studenta AGH oraz

Artur Lesner - Rzecznik Równości AGH.

Spotkanie w ramach wdrażania Planu Równości Płci dla Uniwersytetu Rzeszowskiego na lata 2022-2024 rozpoczęła przywitaniem przybyłych gości Pełnomocnik Rektora UR ds. równego traktowania dr Dorota Semków. Następnie oddała głos zaproszonym przez JM Rektora UR gościom z Akademii Górniczo-Hutniczej. W swojej prezentacji Agnieszka Zatyka-Szlachcic oraz Artur Lesner przedstawili na przykładzie działań podejmowanych w AGH jak ich uczelnia jest zmieniana na lepsze tak, aby stawała się coraz bardziej bezpieczna dla osób pracujących i studiujących. Poruszona została problematyka nierównego traktowania oraz mobbingu  w środowisku akademickim, a także kwestie zapobiegania przemocy, molestowaniu oraz rozwiązywania konfliktów w przestrzeni akademickiej.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele uczelni wyższych z terenu Rzeszowa. Politechnikę Rzeszowską reprezentowały Pełnomocnik Rektora ds. Równości Płci dr hab. inż. Grażyna Mrówka-Nowotnik prof. PRz, mgr Maja Kołodziej i mgr inż. Anna Perłowska.

Agnieszka Zatyka-Szlachcic jest prawniczką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UJ i mediatorką. Od 1 października 2021 roku sprawuje funkcję Rzecznika Praw Studenta AGH (RPS AGH). Posiada kilkunastoletnie doświadczenie pracy w firmie międzynarodowej oraz kilkuletnie w polskiej instytucji kultury, które wykorzystuje wspierając oraz udzielając pomocy prawnej studentom w zakresie praw i obowiązków, a także przy rozwiązywaniu sporów i konfliktów. Współpracuje przy tym z samorządem studenckim (w Zespole RPS AGH troje studentów pełni funkcje Asystentów RPS AGH). Od 2021 r. członkini Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości (ASBiR), a od 2022 r. – European Network of Ombuds in Higher Education (ENOHE).

Artur Lesner od 2 listopada 2022 roku jest Rzecznikiem Równości AGH. Prawnik, absolwent UJ oraz członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Przez ostatnich pięć lat pracował w jednej z krakowskich kancelarii oraz angażował się w akcje społeczne mające na celu podnoszenie świadomości prawnej oraz równości. Jako Rzecznik Równości promuje zasadę równouprawnienia w środowisku uczelni wyższej, analizuje występujące nierówności i prowadzi postępowania wywołane zgłoszeniami osób pracujących i studiujących w AGH. Wolny czas spędza głównie w teatrach, kinach, czytając książki albo na próbach chóru.

Strona Rzeczników AGH