Strona: Spotkanie z Rzecznikiem akademickim Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Janem Gałkowskim oraz panią mgr Martą Budnik-Zgłobiś przedstawicielką Biura ds. równego traktowania UR / Zespół ds. Równości Płci

2023-04-05
dr J. Gałkowski Rzecznik akademicki UR

W dniu  4 kwietnia 2023 roku w Auli Senatu Politechniki Rzeszowskiej z odbyło się spotkanie z Rzecznikiem akademickim (academic ombudsperson) Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Janem Gałkowskim oraz panią mgr Martą Budnik-Zgłobiś przedstawicielką Biura ds. równego traktowania UR. Spotkanie zorganizowane było przez Pełnomocnika Rektora ds. Równości Płci dr hab. inż. Grażynę Mrówka-Nowotnik prof. PRz oraz Zespół ds. Równości Płci.

Spotkanie rozpoczął JM Rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, który przywitał gości przybyłych z zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz zaproszonych przedstawicieli reprezentujących całą społeczność akademicką Politechniki Rzeszowskiej.

Pan dr Jan Gałkowski Rzecznik akademicki UR wygłosił bardzo ciekawy wykład na temat "Obowiązków uczelni wynikających z wprowadzenia Planu Równości Płci (ang. Gender Equality Plan - GEP)”. Podzielił się swoimi doświadczeniami z opracowywania oraz wdrażania Gender Equality Plan (GEP) na Uniwersytecie Rzeszowskim. W sposób merytoryczny wyjaśnił co w praktyce oznacza obowiązek posiadania GEP-u, jaka jest rola Rektorów, Dziekanów,  kierowników jednostek administracyjnych oraz Zespół ds. Równości Płci we wdrażaniu działań zawartych w planie. Podkreślał jak ważna jest współpraca oraz wsparcie przedstawicieli poszczególnych Organów zarządzających PRz z Pełnomocnikiem oraz Zespołem ds. Równości Płci w terminowym i poprawnym wdrażaniu Planu Równości Płci. Pan dr Jan Gałkowski poruszył kwestie związane ze zobowiązaniami i działaniami mającymi na celu promowanie równości płci w organizacji za pomocą zmian strukturalnych oraz audytach, które będą miały na celu sprawdzenie terminowego, zgodnego z harmonogramem realizowania działań zawartych w GEP-ie.

Po zakończonej prezentacyjnej głos zabrał JM Rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz dr hab. inż. Grażyna Mrówka-Nowotnik prof. PRz Pełnomocnik Rektora, którzy przybliżyli zagadnienia Planu Równości Płci na Politechnice Rzeszowskiej.

Temat okazał się na tyle ciekawy, że między uczestnikami spotkania wywiązała się dyskusja, dzięki której wiele wątków GEP-u i Równości Płci zostało bardzo dokładnie omówionych.