Strona: Szkolenie i warsztaty „Różnorodność społeczna w perspektywie przeciwdziałania dyskryminacji i mikronierównościom w procesie kształcenia" / Zespół ds. Równości Płci

2023-11-16

29 listopada 2023r. w godzinach 9:00-14:00 odbędzie się szkolenie połączone z warsztatami „Różnorodność społeczna w perspektywie przeciwdziałania dyskryminacji i mikronierównościom w procesie kształcenia" skierowane do pracowników Politechniki Rzeszowskiej.

Szkolenie Realizowane jest przez Zespół ds. Równości Płci PRz w ramach implementacji Planu Równości Płci Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza na lata 2022-2025.

Główne cele szkolenia/warsztatów:

1. Podniesienie kompetencji antydyskryminacyjnych związanych z reagowaniem na nierówne traktowanie, mikronierówności i zdarzenia motywowane uprzedzeniami:
  2. Podniesienie wiedzy i kompetencji w zakresie zasady równego traktowania w procesie kształcenia i przepisów oraz regulacji obowiązujących w tym zakresie na uczelni
  3. Podniesienie wiedzy i kompetencji kadry akademickiej w zakresie różnorodności społeczno-kulturowej i jej wpływu na jakość procesów edukacyjnych
  4. Rozpoznawanie oraz przeciwdziałanie przekazom edukacyjnym o charakterze stereotypizującym, dyskryminacyjnym, przemocowym
  5. Wsparcie w komunikacji otwartej na różnorodność oraz opartej na poszanowaniu dla praw i godności osób studiujących i pracujących na uczelni

Warsztaty będą prowadziły ekspertki z Uniwersytetu Jagiellońskiego: mgr Ola Migalska, dr Joanna Grzymała-Moszczyńska i mgr Ewa Stoecker

Jeśli jesteś osobą pracującą w PRz i chciałbyś/abyś wziąć udział w szkoleniu i warsztatach skontaktuj się z Anną Perłowską z Biura Zespół ds. Równości Płci PRz (Budynek J pok. J.21; tel.: +48 177 432 029; e-mail: rownouprawnieni@prz.edu.pl)

Osoby prowadzące szkolenie/warsztaty:

Ola Migalska – badaczka-socjolożka, edukatorka antydyskryminacyjna i trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet Wendo, animatorka kultury. Obecnie specjalistka ds. bezpieczeństwa i równego traktowania na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także koordynatorka projektu "Plaże dla Wszystkich", którego celem jest zmienianie polskich plaż tak, by było przyjazne, wygodne i dostępne dla osób z różnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Na przestrzeni lat związana z szeregiem organizacji pozarządowych (m.in. Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacja Machina Zmian , Fundacja Autonomia, Stowarzyszenie kobiet z niepełnosprawnościami Strefa Wenus z Milo czy Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych). Współpracowała także z instytucjami kultury (np. Ośrodkiem Kultury Kraków Nowa Huta czy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie). Jako badaczka w Instytucie Socjologii UJ realizowała projekty badawcze skupiające się wokół kwestii równości i różnorodności, płci społeczno-kulturowej, empowermentu grup narażonych na marginalizację. Prowadziła zajęcia dla studentek i studentów m.in z psychologii społecznej, socjologii publicznej czylaboratorium antydyskryminacyjne w Instytucie Socjologii UJ oraz Wyższej Szkole Europejskiej im. Józefa Tischnera. Autorka i współautorka publikacji i raportów zarówno o charakterze naukowym, jak i eksperckim czy edukacyjnym.

Joanna Grzymała-Moszczyńska – doktora psychologii, pracująca w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka publikacji naukowych oraz popularyzatorskich, jak również materiałów edukacyjnych. Jej główne zainteresowania badawcze koncentrują się na ograniczaniu uprzedzeń i zachowań dyskryminacyjnych wobec grup marginalizowanych, zwłaszcza w kontekście edukacyjnym. Trenerka antydyskryminacyjna, członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. W swojej pracy stara się łączyć praktyczną pracę trenerki na rzecz różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji z zainteresowaniami naukowymi.

Ewa Stoecker –  Pracuje w Dziale ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania UJ. Specjalizuje się w przeciwdziałaniu dyskryminacji, wykluczeniu i przemocy poprzez edukację antydyskryminacyjną. Przygotowuje i prowadzi szkolenia antydyskryminacyjne i inne działania (w tym edukacyjne) mające na celu realizowanie zasad równego traktowania i wsparcie grup marginalizowanych.

Ewa Stoecker jest autorką materiałów edukacyjnych i badań z obszaru praw człowieka, antydyskryminacji, a także procesów uczenia się i zarządzania. Realizuje projekty edukacyjne i badawcze w obszarze równości i sprawiedliwości społecznej. Członkini Stowarzyszeń: Ekspedycja w głąb Kultury i Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Doktorantka w Szkole Doktorskiej APS, gdzie przygotowuje pracę o sprawiedliwości społecznej w akademickich politykach równościowych.